Boxing schedule 2020: All major upcoming fights and results including Canelo Alvarez, Anthony Joshua, Mike Tyson exhibition date and Vasyl Lomachenko’s next fight

Boxing schedule 2020: All major upcoming fights and results including Canelo Alvarez, Anthony Joshua, Mike Tyson exhibition date and Vasyl Lomachenko’s next fight

Here is a list of all the major fights scheduled to take place this year and the results of the biggest boxing fights of the year, which feature a mouth watering clash in October.

October 9, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 ESPN

  • Emanuel Navarrete vs Ruben Villa (WBO Featherweight Title)

October 10, BT Sport Studios, London, UK – Frank Warren’s Queensberry

🇬🇧📺 BT Sport // 🇺🇸📺 None Confirmed

  • Liam Williams vs Andrew Robinson (British Middleweight Title)
  • Anthony Cacace vs Lyon Woodstock (British Super-Featherweight Title)
  • Nathan Gorman vs Richard Lartey (Heavyweight)
  • JJ Metcalf vs Jack Flatley (Super-Welterweight)
  • Dennis McCann vs Opponent TBC (Bantamweight)

October 10, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 Showtime

  • Sergey Lipinets vs Kudratillo Abdukahorov (IBF ‘Interim’ Welterweight Title)

Lomachenko is considered to be the pound-for-pound number one by many

Mark Robinson/Matchroom

Lomachenko is considered to be the pound-for-pound number one by many

October 17, Venue TBC, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports // 🇺🇸📺 DAZN

  • Lewis Ritson vs Miguel Vazquez (Super-Lightweight)
  • Savannah Marshall vs Hannah Rankin (WBO Middleweight Title)

October 17, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 ESPN

  • Vasyl Lomachenko vs Teofimo Lopez (WBA, WBO, IBF & WBC ‘Franchise’ Lightweight Titles)

October 23, Mexico City, Mexico – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports // 🇺🇸📺 DAZN

  • Juan Estrada vs Carlos Cuadras (WBC Super-Flyweight Title)
  • Roman Gonzalez vs Israel Gonzalez (WBA Super-Flyweight Title)
  • Julio Cesar Martinez vs Maximino Flores (WBC Flyweight Title)

October 30, Fantasy Springs, Indio, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 DAZN

  • Jaime Munguia vs Tureano Johnson (Middleweight)

October 31, Venue TBC, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports Box Office // 🇺🇸📺 DAZN

  • Oleksandr Usyk vs Derek Chisora (Heavyweight)
  • Lee Selby vs George Kambosos Jr (Lightweight)

October 31, Venue TBC, Russia – Russian Boxing Federation

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 None Confirmed

  • Murat Gassiev vs Kevin Johnson (Heavyweight)

October 31, Alamodome, San Antonio, Texas, USA – Al Haymon’s PBC

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 Showtime PPV

  • Gervonta Davis vs Leo Santa Cruz (WBA Super-Featherweight Title)

October 31, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 ESPN+

  • Naoya Inoue vs Jason Moloney (WBA & IBF Bantamweight Titles)

Usyk dominated the cruiserweight division and wants to repeat the success at heavyweight

Getty

Usyk dominated the cruiserweight division and wants to repeat the success at heavyweight

November 7, Seminole Hard Rock, Holywood, Florida – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 DAZN

  • Devin Haney vs Yuriorkis Gamboa (WBC Lightweight Title)
  • Filip Hrgovic vs Rydell Booker (Heavyweight)

November 14, Venue TBC – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports // 🇺🇸📺 DAZN

  • Katie Taylor vs Miriam Gutierrez (WBA, WBC, IBF and WBO Lightweight Titles)
  • Terri Harper vs Katharina Thanderz (WBC Super-Featherweight Title)
  • Rachel Ball vs Ebanie Bridges (WBA Bantamweight Title)

November 14, Venue TBC – Mick Hennessy’s Hennessy Sports

🇬🇧📺 Channel 5 // 🇺🇸📺 None Confirmed

  • Shakan Pitters vs Craig Richards (British Light-Heavyweight Title)
  • Isaac Chamberlain vs Opponent TBC (Cruiserweight)

November 21, Venue TBC, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports Box Office // 🇺🇸📺 DAZN

  • Alexander Povetkin vs Dillian Whyte II (WBC ‘Interim’ Heavyweight Title)

November 27, Seminole Hard Rock, Holywood, Florida – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 DAZN

  • Daniel Jacobs vs Gabriel Rosado (Super-Middleweight)

November 28, Venue TBC, UK – Frank Warren’s Queensberry

🇬🇧📺 BT Sport // 🇺🇸📺 None Confirmed

  • Daniel Dubois vs Joe Joyce (European, British & Commonwealth Heavyweight Titles)

November 28, Dignity Health Sports Park, California, USA – Eros Innovations

🇬🇧📺 Triller PPV // 🇺🇸📺 Triller PPV

  • Mike Tyson vs Roy Jones Jr (Heavyweight Exhibition Bout)
  • Jake Paul vs Nate Robinson (Cruiserweight)
  • Badou Jack vs Blake McKernan (Light-Heavyweight)
  • Viddal Riley vs Rashad Coulter (Cruiserweight)

November 28, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 Showtime

  • Chris Colbert vs Jaime Arboleda (WBA ‘Interim’ Super-Featherweight Title)

December 5, AT&T Stadium, Arlington, USA – Al Haymon’s PBC

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 FOX PPV

  • Errol Spence vs Danny Garcia (WBC & IBF Welterweight Titles)

December 5, Venue TBC – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 DAZN

  • Ryan Garcia vs Luke Campbell (WBC ‘Interim’ Lightweight Title)

December 11, Spark Arena, Auckland, New Zealand – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 DAZN

  • Joseph Parker vs Junior Fa (Heavyweight)

December 12, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 Showtime

  • Nordine Oubaali vs Nonito Donaire (WBC Bantamweight Title)

Dubois vs Joyce has been rearranged

Getty Images – Getty

Dubois vs Joyce has been rearranged

Postponed Fights Set To Be Re-Arranged

DATE TBC, Dort Event Center, Flint, Michigan, USA – Dmitry Salita Promotions

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 Showtime

  • Claressa Shields vs Marie Eve Dicaire (WBA, WBC, IBF & WBO Super-Welterweight Titles)

DATE TBC, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

🇬🇧📺 Sky Sports Box Office // 🇺🇸📺 None Confirmed

  • Anthony Joshua vs Kubrat Pulev (WBA, IBF & WBO Heavyweight Titles)

DATE TBC, Moscow, Russia – Russian Boxing Federation

🇬🇧📺 None Confirmed // 🇺🇸📺 ESPN

  • Artur Beterbiev vs Adam Deines (WBC & IBF Light-Heavyweight Titles)

Joshua’s next bout is against Pulev

getty

Joshua’s next bout is against Pulev

Results

January 10, Ocean Resort Casino, Atlantic City, USA – Dmitry Salita and Greg Cohen

  • Claressa Shields UD Ivana Habazin (WBC & WBO Super-Welterweight Titles)
  • Jaron Ennis TKO4 Bakhtiyar Eyubov (Welterweight)

January 11, The Alamodome, San Antonio, Texas, USA – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

  • Jaime Munguia TKO11 Spike O’Sullivan (Middleweight)

January 11, Hard Rock, Atlantic City, New Jersey, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Joe Smith Jr UD Jesse Hart (Light-Heavyweight)

January 18, Liacouras Center, Philadelphia, USA – Al Haymon’s PBC

  • Jeison Rosario TKO5 Julian Williams (WBA & IBF Super-Welterweight Titles)

January 18, Turning Stone, Verona, New York, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Eleider Alvarez KO7 Michael Seals (Light-Heavyweight)

January 25, Barclays Center, New York, USA – Al Haymon’s PBC

  • Danny Garcia UD Ivan Redkach (Welterweight)
  • Jarrett Hurd UD Francisco Santana (Super-Welterweight)

January 30, Island Gardens, Miami, USA – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Demetrius Andrade TKO9 Luke Keeler (WBO Middleweight Title)
  • Jake Paul TKO1 AnEsonGib (Weight TBC)
  • Jojo Diaz UD Tevin Farmer (IBF Super-Featherweight Title)
  • Murodjon Akhmadaliev SD Daniel Roman (WBA & IBF Super-Bantamweight Titles)

January 31, Kinshasa, DR Congo – Tarik Saadi’s A.J Promotions

  • Ilunga Makabu UD Michal Cieslak (WBC Cruiserweight Title)

February 8, FlyDSA Arena, Sheffield, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Kell Brook TKO7 Mark DeLuca (Super-Welterweight)
  • Kid Galahad RTD8 Claudio Marrero (Featherweight)
  • Terri Harper UD Eva Wahlstrom (WBC Super-Featherweight Title)
  • Dave Allen KO3 Dorian Darch (Heavyweight)

February 8,PPL Center, Allentown, Pennsylvania, USA

  • Gary Russell Jr UD Tugstsogt Nyambayar (WBC Featherweight Title)
  • Guillermo Rigondeaux SD Liborio Solis (WBA ‘Regular’ Bantamweight Title)

February 14, Honda Center, Anaheim, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

  • Ryan Garcia KO1 Francisco Fonseca (Lightweight)
  • Jorge Linares KO4 Carlos Morales (Lightweight)

February 15, Bridgestone Arena, Nashville, Tennessee – Al Haymon’s PBC

  • Caleb Plant TKO10 Vincent Feigenbutz (IBF Super-Middleweight Title)

February 21, York Hall, London, UK – MTK Global

  • Tyrone McKenna UD Mohamed Mimoune (Super-Lightweight)
  • Ohara Davis TKO6 Jeff Ofori (Super-Lightweight)
  • Jazza Dickens MD Leigh Wood (Featherweight)
  • Ryan Walsh UD Tyrone McCullagh (Featherweight)

February 21, York Hall, London, UK – Frank Warren’s Queensberry

  • Brad Foster RTD6 Lucien Reid II (British and Commonwealth Super-Bantamweight Titles)
  • Umar Sadiq UD Kody Davies (Super-Middleweight)
  • Dennis McCann PTS Pablo Narvaez

February 22, MGM Grand, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank/Al Haymon’s PBC

  • Tyson Fury TKO7 Deontay Wilder  II (WBC Heavyweight Title)
  • Charles Martin TKO6 Gerald Washington (Heavyweight)
  • Emanuel Navarrete TKO11 Jeo Santisima (WBO Super-Bantamweight Title)
  • Sebastian Fundora UD Daniel Lewis (Super-Welterweight)

February 29, Ford Center, Frisco, Texas, USA – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Mikey Garcia UD Jessie Vargas (Welterweight)
  • Roman Gonzalez TKO9 Kal Yafai (WBA Super-Flyweight Title)
  • Julio Cesar Martinez UD Jay Harris (WBC Flyweight Title)
  • Joseph Parker TKO5 Shawndell Winters (Heavyweight)
  • Irail Madrimov TKO6 Charlie Navarro (Super-Welterweight)

March 7, Manchester Arena, Manchester, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Jono Carroll TKO11 Scott Quigg (Super-Featherweight)
  • Hughie Fury TKO3 Pavel Sour (Heavyweight)
  • Anthony Fowler TKO1 Theophilus Tetteh (Super-Welterweight)
  • Zach Parker TKO11 Rohan Murdock (Super-Middleweight)

March 7, Barclays Center, New York, USA – Al Haymon’s PBC

  • Robert Helenius TKO4 Adam Kownacki (Heavyweight)
  • Efe Ajagba TKO9 Razvan Cojanu (Heavyweight)
  • Frank Sanchez UD Joey Dawejko (Heavyweight)

— Coronavirus pandemic brought sport to a halt —

June 9, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Shakur Stevenson KO6 Felix Caraballo (Super-Featherweight)
  • Guido Vianello TKO1 Don Haynesworth (Heavyweight)
  • Robeisy Ramirez TKO1 Yeuri Andujar (Featherweight)

June 11, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jessie Magdaleno DQ10 Yenifel Vicente (Featherweight)
  • Adam Lopez MD10 Louie Coria (Featherweight)

June 16, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Mike Plania MD Joshua Greer Jr (Super-Bantamweight)

June 20, TV Azteca Studios, Mexico City, Mexico – Fernando Beltran’s Zanfer

  • Emanuel Navarrete KO6 Uriel Lopez (Featherweight)

June 23, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Joshua Franco UD Andrew Moloney (WBA ‘Regular’ Super-Flyweight Title)

June 25, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jason Moloney TKO5 Leonardo Baez (Bantamweight)

June 27, TV Azteca Studios, Mexico City, Mexico – Fernando Beltran’s Zanfer

  •  Miguel Berchelt TKO6 Eleazar Valenzuela (Lightweight)

June 30, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Alex Saucedo UD Sonny Fredrickson (Super-Lightweight)

July 2, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jose Pedraza UD Mikkel LesPierre (Super-Lightweight)

July 7, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jose Zepeda UD Kendo Castaneda (Super-Lightweight)

July 9, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Carlos Takam UD Jerry Forrest (Heavyweight)

July 10, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

  • Brad Foster UD James Beech (British & Commonwealth Super-Bantamweight Titles)
  • Hamzah Sheeraz RTD7 Paul Kean (Super-Welterweight)
  • Mark Chamberlain TKO1 Stu Greener (Lightweight)
  • David Adeleye TKO2 Matt Gordon (Heavyweight)
  • Dorin Krasmaru PTS4 Phil Williams (Heavyweight)

July 14, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Mikaela Mayer UD Helen Joseph (Super-Featherweight)

July 16, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Felix Verdejo TKO1 Will Madera (Lightweight)

July 21, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Oscar Valdez TKO10 Jayson Velez (Super-Featherweight)

July 24, Fantasy Springs, Indio, California – Oscar De La Hoya’s Golden Boy

  • Vergil Ortiz Jr TKO7 Samuel Vargas (Welterweight)

July 25, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

  • Joe Joyce TKO3 Michael Wallisch (Heavyweight)

July 31, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

August 1, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Ted Cheeseman UD Sam Eggington (Super-Welterweight)
  • James Tennyson TKO6 Gavin Gwynne (British Lightweight Title)

August 1,Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

  • Angelo Leo UD Tramaine Williams (WBO Super-Bantamweight Title)

August 7, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Terri Harper SD (Draw) Natasha Jonas (WBC Super-Featherweight Title)
  • Chris Billam-Smith TKO2 Nathan Thorley (Commonwealth Cruiserweight Title)
  • Anthony Fowler TKO7 Adam Harper (Super-Welterweight)
  • Hopey Price PTS6 Johnny Phillips (Super-Featherweight)

August 12, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

  • Maxi Hughes UD Jono Carroll (Super-Lightweight)

August 14, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Felix Cash TKO5 Jason Welborn (Commonwealth Middleweight Title)
  • Zelfa Barrett KO8 Eric Donovan (Super-Featherweight)
  • Kieron Conway UD Navid Mansouri (Super-Welterweight)
  • Rachel Ball PTS8 Shannon Courtenay (Bantameight)
  • John Docherty TKO7 Anthony Fox (Super-Middleweight)

August 15, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

  • Carl Frampton TKO7 Darren Traynor TBC (Super-Featherweight)
  • Michael Conlan TKO10 Sofiane Takoucht (Featherweight)
  • Archie Sharp PTS10 Jeff Ofori (Super-Featherweight)
  • Troy Williamson UD Harry Scarff  (Super-Welterweight)
  • Dennis McCann KO2 Brett Fidoe (Bantamweight)

August 15, Tulsa, Oklahoma – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Jessica McCaskill MD Cecilia Braekhus (WBA, WBC, IBF & WBO Welterweight Titles)
  • Israil Madrimov UD Eric Walker (Super-Welterweight)

August 15, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

  • David Benavidez TKO10 Roamer Alexis Angulo (WBC Super-Middleweight Title)
  • Rolando Romero UD Jackson Martinez (WBA ‘Interim’ Lightweight Title)
  • Otto Wallin TKO5 Travis Kauffman (Heavyweight)

August 22, Matchroom HQ Back Garden, Essex, England – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Alexander Povetkin KO5 Dillian Whyte (WBC ‘Interim’ Heavyweight Title)
  • Katie Taylor UD Delfine Persoon II (WBA, WBC, IBF & WBO Lightweight Titles)
  • Chris Kongo TKO9 Luther Clay (Welterweight)
  • Jack Cullen SD (Draw) Zak Chelli (Super-Middleweight)

August 22, Production Studio, Redditch – Mick Hennessy’s Hennessy Sports

  • Shakan Pitters UD Chad Sugden (British Light-Heavyweight Title)
  • Isaac Chamberlain TKO3 Anthony Woolery (Cruiserweight)

August 22, Torrelavega, Spain – Sergio Martinez’s Maravilla Box

  • Sergio Martinez KO7 Jose Miguel Fandino (Middleweight)
  • Sergio Garcia UD Pablo Mendoza (Super-Welterweight)
  • Kiko Martinez TKO3 Noe Martinez Raygoza (Featherweight)

August 22, Microsoft Theater, LA, USA – Al Haymon’s PBC

  • Shawn Porter UD Sebastian Formella (Welterweight)

August 22, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA –  Bob Arum’s Top Rank

  • Joe Smith Jr KO9 Eleider Alvarez (Light-Heavyweight)

August 26, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

  • Lewis Crocker TKO7 Louis Greene (Welterweight)

August 26, North Queensland Stadium, Townsville, Australia – Dean Lonergan’s D&L Events

  • Tim Tszyu RTD9 Jeff Horn (Super-Welterweight)

August 29, BT Sport Studios, London, England – Frank Warren’s Queensberry

August 29, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA –  Bob Arum’s Top Rank

  • Jose Ramirez MD Viktor Postol (WBC & WBO Super-Lightweight Titles)

August 29, Microsoft Theater, LA, USA – Al Haymon’s PBC

  • Erislandy Lara UD Greg Vendetti (Super-Welterweight)

September 2, LS-LIVE, Wakefield, England – MTK Global

  • Akeem Ennis Brown UD Philip Bowes (British & Commonwealth Super-Lightweight Titles)

September 5, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA –  Bob Arum’s Top Rank

  • Jamel Herring DQ Jonathan Oquendo (WBO Super-Featherweight Title)

Septmber 6, Microsoft Theater, LA, USA – Al Haymon’s PBC

  • Yordenis Ugas SD Abel Ramos (WBA ‘Regular’ Welterweight Title)

September 12, BT Sport Studios, London, UK – Frank Warren’s Queensberry

  • Anthony Yarde TKO6 Dec Spelman (Light-Heavyweight)
  • Mark Heffron UD (Draw) Denzel Bentley (Middleweight)

September 12, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Egidijus Kavaliauskas TKO8 Mikael Zewski (Welterweight)
  • Joet Gonzalez UD Miguel Marriaga (Featherweight)

September 19, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jose Pedraza UD Javier Molina (Super-Lightweight)

September 19, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

  • Erickson Lubin UD Terrell Gausha (Super-Welterweight)
  • Tugstsogt Nyambayar SD Cobia Breedy (Featherweight)
  • Jaron Ennis TKO6 Juan Carlos Abreu (Welterweight)

September 25, Paris, France – Promoter TBA

  • Tony Yoka TKO1 Johann Duhaupas (Heavyweight)

September 25, Tijuana, Mexico – Promoter TBA

  • Mario Abel Cazares TD6 Julio Cesar Chavez Jr (Light-Heavyweight)

September 26, BT Sport Studios, London, UK – Bob Arum’s Top Rank/Frank Warren’s Queensberry

  • Josh Taylor KO1 Apinun Khongsong (WBA & IBF Super-Lightweight Titles)
  • Charlie Edwards PTS Kyle Williams (Bantamweight)

September 26, Plazamedia Broadcast Centre – World Boxing Super Series Final

  • Mairis Briedis MD Yunier Dorticos (IBF Cruiserweight Title)

September 26, Struer Arena, Struer, Denmark – Team Sauerland

  • Filip Hrgovic KO2 Alexandre Kartozia (Heavyweight)

September 26, Riga, Latvia – MTK Global Golden Contract

  • Ricards Bolotniks UD Hosea Burton (Light-Heavyweight Tournament Semi-Final)

September 26, Mohegan Sun, Connecticut, USA – Al Haymon’s PBC

  • Jermell Charlo KO8 Jeison Rosario (WBA, WBC & IBF Super-Welterweight Title)
  • Jermall Charlo UD Sergiy Derevyanchenko (WBC Middleweight Title)
  • Luis Nery UD Aaron Alameda (WBC Super-Bantamweight Title)
  • John Riel Casimero TKO3 Duke Micah (WBO Bantamweight Title)
  • Daniel Roman UD Juan Carlos Payano (Super-Bantamweight)
  • Brandon Figueroa TKO10 Damien Vasquez (WBA ‘Regular’ Super-Bantamweight Title)

September 30, York Hall, London, UK – MTK Global Golden Contract

  • Ohara Davies MD Tyrone McKenna (Super-Lightweight Tournament Final)
  • Serge Michel TKO4 Liam Conroy (Light-Heavyweight Tournament Semi-Final)

October 3, MGM Grand Ballroom, Las Vegas, USA – Bob Arum’s Top Rank

  • Jose Zepeda KO5 Ivan Baranchyk (Super-Lightweight)

October 4, Marshall Arena, Milton Keynes, UK – Eddie Hearn’s Matchroom

  • Joshua Buatsi TKO7 Marko Calic (Light-Heavyweight)
  • Chantelle Cameron UD Adriana Dos Santos Araujo (WBC Super-Lightweight Title)
0

No Comments

No comments yet

Leave a Reply